hall6.png
new-show-1.png

Autumn Show

The Autumn Show is open to HGA members, their partners and their children. The show will be held on Saturday 11th September 2021 at the Hazlemere Community Centre in Rose Avenue, Hazlemere. 

Friday 10th September.

7.30 - 8.30 pm

Entry forms to be received at Hazlemere Community Centre

Saturday 11th September.

8.00 - 10.00 am

 

10.00 am

 

2.00 - 3.45 pm

3.30 pm

Staging of Exhibits

Judging commences

Open to the Public

Refreshments will be available

Presentation of Prizes and Raffle

Show Timetable

Autumn Show Awards 2019

The Autumn Show was not run in 2020 due to the Covid 19 Pandemic

Hazlemere Cup
Most points in Vegetable Division A
D T Bourne
59 points
Astor Cup
Most points in Fruit Division B
D T Bourne
10 points
Beacon Cup
Most points in Flowers and Pot Plant Division C
Andrew Barrow
55 points
Wycombe Cup
Most points in Horticultural Divisions
D T Bourne
74 points
The Percy Morecroft Challenge Salver
Class 28 Winner (Collection of one specimen vegetable)
Brian Greenow
Vegetable Collection cup
Class 29 Winner (Vegetable Collection)
Vegetable Collection in a Trug or Basket
Class 30 Winner (collection of home grown vegetables displayed in a trug or basket )
D T Bourne
West Cup
Best exhibit novice section Division D
Barbara Douglas
3 potatoes
HGA Resette
Best fruit exhibit
Brian Greenow
2 melons
Challenge Cup
Best pot plant
Barbara Pearman
Aeonium
Semon Cup
Most points in Domestic Division E
Garry Aston-Coe
11 points
Centenary Cup
Most points in Children's Division F
Jenny van Steenbergen
8 points
HGA Resette
Best exhibit in Novelty Division G
Jack Schwartz
Ginger Cake
Rose Bowl
Most points in floral art Division H
Penny Geeves
9 points
RHS Bronze Medal
Best exhibit in show (Excluding collections)
Brian Greenow
4 white potatoes (Class1)
RHS Bronze Medal
Best horticultural exhibit, pot plant
Barbara Pearman
Aeonium
RHS Bronze Medal
Best horticultural exhibit, cut flowers
Andrew Barrow
Dahlia Clearview Louise' (Class 40)
RHS Banksian Medal
Most points in Horticultural Divisions A - C
Pauline Buckland
49 points